Od czego zależy czas realizacji strony www?

Z czasem wykonania strony internetowej jest dokładnie tak samo jak z ceną strony www, jest on zależny od wielu różnych czynników. Czas realizacji strony jest uwarunkowany m.in. tym, jak bardzo ma być to rozbudowana strona, ile ma posiadać podstron, jakie ma zawierać dodatkowe funkcjonalności, czy ma mieć jedną a może kilka wersji językowych itd. Każda dodatkowa „rzecz” na stronie, wydłuża czas jej realizacji.

Strony które mają mieć indywidualnie zaprojektowany wygląd, wykonuje się o wiele dłużej niż strony oparte na gotowych motywach. Indywidualny projekt, z reguły najpierw wykonuje grafik, i dopiero po akceptacji klienta, programista przystępuje do kodowania. Dlatego jeśli bardzo zależy Ci na czasie, możesz zlecić wykonanie witryny z gotowego motywu (np. do WordPressa), można też postawić gotowy motyw i przerobić go pod Twoje wymagania.

Jeśli ma być to profesjonalna strona internetowa, musi ona być też dopracowana pod różnymi względami. Nie może zawierać błędów w kodzie, należy dokonać minifikacji plików CSS i JS. Strona musi być też dopracowana pod kątem pozycjonowania, bo przecież chcemy aby Google uznało naszą stronę za jak najbardziej atrakcyjną. Wersja mobilna nie może się rozjeżdżać itd. To wszystko również wydłuża czas wykonania strony.

 

Czy klient ma wpływ na czas wykonania strony?

Jak szybko zostanie zrobiona strona www jest również w pewnej mierze, zależne od klienta. Jeśli chcesz aby strona była faktycznie wykonana w rozsądnym czasie, postaraj się wysłać w określonym terminie wszelkie materiały na stronę. Z doświadczenia wiem, że klienci mają czasami z tym problem, miałem przykładowo klienta któremu bardzo śpieszyło się ze zrobieniem strony internetowej, miałem zacząć działać a klient w międzyczasie miał przygotować materiały na stronę takie jak zdjęcia, teksty do zakładek (te teksty jeszcze miały być później przerobione pod pozycjonowanie przez moich Copywriterów). Z braku czasu jego pracowników, wszelkie materiały zostały dostarczone bardzo późno, przez co termin realizacji strony znacznie się przesunął.

Dodatkową ważną kwestią jest dokładne określenie pełnej specyfikacji projektu. Po tym jak klient wyśle mi wytyczne do strony www, staram się doradzić mu dodatkowe rozwiązania które uważam za przydatne na stronie której potrzebuje, wykonałem wiele stron dla przeróżnych firm i z doświadczenia wiem czego może potrzebować dany klient. Robię to głównie z dwóch względów, pierwszym powodem jest to aby klient był jak najbardziej zadowolony i dostał użyteczne narzędzie w postaci idealnie dopasowanej pod niego strony internetowej. Drugim powodem jest to, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko, że po ustaleniu wszelkich szczegółów, w trakcie prac nad stroną klient nagle poinformuje, że jednak przydałaby się jeszcze funkcjonalność X i może jeszcze Y… Takie sytuacje czasami się zdarzają i wydłużają one czas wykonania strony oraz wpływają na wcześniej ustaloną cenę.

 

Ile czasu trwa zrobienie strony internetowej?

Jak sam widzisz, czas stworzenia strony www jest raczej indywidualną kwestią, każdy ma inne wymagania, dlatego tylko po ustaleniu szczegółów na temat danego projektu można podać konkretny czas realizacji. Postaram się poniżej przedstawić jak mniej więcej u mnie wygląda czas wykonania strony.

Prosta strona wizytówka

Jeśli ma być to prosta strona wizytówka posiadająca maksymalnie pięć podstron, formularz kontaktowy, mapę, wersję mobilną, panel zarządzania treścią – czas realizacji może wynieść od 7 – 14 dni.

Średniej wielkości strona internetowa

W tym przypadku średniej wielkości witryn, czas realizacji może wynieść od 14 do nawet 31dni.

Rozbudowana strona www

Przy rozbudowanych stronach www, wygląda to bardzo różnie ale myślę że minimalny czas wykonania takiej strony to 21dni, maksymalnie może to trwać dwa lub trzy miesiące. Jak widzisz przedział jest bardzo duży bo na prawdę bardzo ciężko, bez konkretnych informacji ustalić czas stworzenia strony www.

Pamiętaj że powyżej, podałem przedziały czasowe wykonania stron przeze mnie. W przypadku innych Web Developerów czy agencji może to wyglądać zupełnie inaczej.

 

Czy wykonawcy stron www trzymają się ustalonych terminów?

Na ten temat mógłbym napisać osobny artykuł. Jak już wiesz, zajmuje się między innymi tworzeniem stron internetowych, pracuje w branży od wielu lat i bardzo dobrze ją znam. Pozyskuje różnych klientów, jedni nie posiadają strony albo chcą zrobić nową, inni natomiast zlecili wykonanie strony innej agencji ale z pewnych powodów przestali z nią współpracować. Mają oni różne doświadczenia, z którymi się ze mną dzielą. Wiem, że niektórzy wykonawcy biorą na siebie dużo zleceń, aby pozyskać jak najwięcej klientów i chyba myślą że, „jakoś to ogarniemy”… Niestety w rzeczywistości nie dają rady i klienci uciekają do innych wykonawców.

Czasami ciężko uniknąć takich sytuacji, zupełną podstawą jest określenie w umowie dokładnego czasu zakończenia realizacji. Może też jakaś kara dla wykonawcy za niedotrzymanie terminu. Ja osobiście sam proponuje klientom takie rozwiązanie, nie boje się kar bo dokładnie wiem jakie są moje możliwości i w jakim czasie skończę projekt. Dlatego jeśli wykonawca nie zgodzi się na taki zapis w umowie to sprawdź ofertę innego wykonawcy/agencji.

 

Ustalenie terminu stworzenia strony internetowej

Jeżeli potrzebujesz szybko określić jaki może być czas zrobienia strony internetowej której potrzebujesz, wypełnij poniższy formularz a określę ile czasu zajęłoby mi wykonanie takiego projektu:

   

   

   

   

   


  Tworzenie stron i sklepów www. Projektowanie aplikacji internetowych.

  Mateusz Wtorek - Web Developer, Freelancer, Programista

  Szukasz wykonawcy strony, sklepu lub aplikacji internetowej? A może masz już stronę i szukasz kogoś kto zajmie się rozbudową, modyfikacją lub jej opieką? Więcej informacji: www.mateuszwtorek.pl

  Kontakt

  720 765 110
  kontakt@mateuszwtorek.pl