Kim jest programista?

Programista to osoba która zajmuje się tworzeniem stron internetowych, aplikacji webowych lub mobilnych (iOS, Android). Programistów możemy podzielić na trzy podstawowe typy: back end developer, front end developer oraz full stack developer. Każdy z nich zajmuje się innymi aspektami strony internetowej.

Front End Developer

Osoba która zajmuje się wizualną częścią witryny, czyli wszystkim tym co wyświetlane jest w przeglądarce. Krótko mówiąc, programista odpowiedzialny jest za stworzenie wyglądu aplikacji internetowej, wszystkiego od czcionek, kolorów, nagłówków, zdjęć, menu itd.

Technologie jakimi posługuje się Front End Developer to m.in. HTML, CSS, JavaScript. Większy nacisk kładzie się na HTML i CSS a mniejszy na języki skryptowe takie jak JS.

Back End Developer

Programista odpowiedzialny za „wnętrze” aplikacji internetowej które składa się z serwera, aplikacji i bazy danych. Jest część witryny do której zwykły użytkownik nie ma dostępu, część ta odpowiedzialna jest za obsługę danych przetwarzanych w systemie oraz ich zapis i odczyt w bazie danych. Odpowiednio przygotowane informacje są następnie udostępniane do front-endu, gdzie wyświetlane są użytkownikom.

Technologie Back End Developera to: JavaScript, HTML, CSS, JQuery, SQL, Java, Linux, Python, Ruby, PHP.

Full Stack Developer

Stanowisko które jest połączeniem dwóch poprzednich czyli Front End oraz Back End Developera. Taki programista jest w stanie pracować na froncie oraz backendzie.

Technologie: JavaScript, HTML, CSS, JQuery, PHP, SQL, Java, HTML5, Ajax, CSS3, Linux, Python, Ruby, UI.

 

 


Tworzenie stron i sklepów www. Projektowanie aplikacji internetowych.

Mateusz Wtorek - Web Developer, Freelancer, Programista

Szukasz wykonawcy strony, sklepu lub aplikacji internetowej? A może masz już stronę i szukasz kogoś kto zajmie się rozbudową, modyfikacją lub jej opieką? Więcej informacji: www.mateuszwtorek.pl

Kontakt

720 765 110
kontakt@mateuszwtorek.pl