Skuteczne usuwanie wirusów ze stron

Ten artykuł jest ostatnio bardzo popularny, dziennie ma nawet po kilkaset odsłon. To znaczy że problemy z wirusami na stronie ma coraz więcej osób. Jeśli potrzebujesz szybkiej i profesjonalnej pomocy w skasowaniu wirusa ze swojej strony wypełnij poniższy formularz:

Wirus na stronie internetowej

Do wirusów komputerowych zdążyliśmy się już przyzwyczaić, zazwyczaj każdy już wie że powinien mieć zainstalowany dobry program antywirusowy na swoim komputerze. Nie wszyscy jednak wiedzą że podobne wirusy mogą również zainfekować nasze strony internetowe. Są to zazwyczaj skrypty napisane w języku JavaScript doklejone do kodu naszej strony. Istnieje wiele sposobów na zainfekowanie strony www. Niestety, bardzo często to użytkownicy zarządzający stroną w nieświadomy sposób przyczyniają się do jej zainfekowania, ale o tym napiszę jeszcze w dalszej części artykułu.

 zawirusowana-strona-internetowa

Skąd się biorą wirusy na stronach internetowych?

Jedną z najczęstszych przyczyn zainfekowania naszej strony są luki w zabezpieczeniach skryptów, z których korzystamy. Zazwyczaj dzieje się tak wtedy kiedy korzystamy ze starych wersji CMSów takich jak WordPress, Joomla, PrestaShop itd. Jako że oprogramowanie nie jest aktualne to zostały odkryte w nim luki dzięki którym różne boty mogą uzyskać dostęp do strony i w ten sposób ją zainfekować.

Kolejną przyczyną może być wyciek danych, w wyniku którego dane do logowania na naszej stronie zostały wykradzione. Dzieje się tak kiedy logujemy się na stronę poprzez zainfekowany komputer (np.  posiadający keylogger) lub po prostu mieliśmy ustawione zbyt słabe hasło i zostało ono złamane.

 

Dlaczego wirusy atakują strony internetowe?

Oczywiście nikt nie pisze wirusów bez powodu. Powodowy zainfekowania strony www są bardzo różne, wirusy które potrafią zainfekować stronę mogą np.

 • Wykradać hasła, adresy mailowe, numery kart kredytowych oraz inne dane użytkowników strony
 • Przekierowywać użytkownik na inne strony
 • Wyświetlać reklamy
 • Przechwytywać dane wpisywane w formularzach
 • Mogą całkowicie blokować wejście na strone

 

Negatywne skutki zawirusowania strony www

Poza tym co napisałem wyżej, mogą również wystąpić dodatkowe skutki zainfekowania strony internetowej:

 • Niektóre przeglądarki internetowe informują użytkownika o próbie wejścia na podejrzaną stronę. Większość użytkowników natychmiast wyłącza taką stronę
 • Programy antywirusowe zainstalowane na komputerze również mogą zablokować wejście na zawirusowaną stronę
 • Internauta który nie posiada programu antywirusowego, a jego przeglądarka nie poinformowała go o fakcie zawirusowania strony, może również zainfekować swój komputer
 • Wyszukiwarka Google może pokazać komunikat: „Ta witryna mogła paść ofiarą ataku” każdej osobie która będzie chciała wejść na stronę wprost z wyszukiwarki
 • Nie będziemy mogli reklamować zainfekowanej strony w Google Adwords
 • Spadek strony w Google lub nawet całkowite usunięcie jej z wyników wyszukiwania
 • W przyszłości możemy nie mieć możliwości zakupu Certyfikatu SSL
 • Powyższe skutki na pewno odbiją się na zmniejszeniu odwiedzin strony, na braku zamówień i sprzedaży oraz znacząco pogorszą wizurek Twojej firmy

 

Jak sprawdzić czy strona nie została zainfekowana?

Aby sprawdzić czy strona internetowa została zawirusowana najlepiej użyć jednego z dostępnych narzędzi skanujących strony pod kątem wirusów, malware itd. Najlepiej sprawdzić stronę używając kilku różnych narzędzi. Poniżej zamieszczam listę najpopularniejszych skanerów antywirusowych dla stron:

Sucuri SiteCheck

Securi SiteCheck to jeden z najbardziej popularnych skanerów antywirusowych dla stron internetowych. Po wpisaniu adresu swojej strony po chwili otrzymamy pełny raport na temat zagrożenia na naszej stronie.

Virus Total

Virus Total analizuje podejrzane pliki i adresy URL oraz umożliwia szybkie wykrycie wirusów, robaków, trojanów i innych typów złośliwego oprogramowania.

Mywot

Wtyczka do przeglądarki Chrome która na bieżąco sprawdza strony które odwiedzamy

Kaspersky Virus Desk

Internetowy skaner antywirusowy znanej firmy Kaspersky

Online Website Malware Scanner

Norton Safe Web

WebInspector

ReScan.pro

Quttera

SiteGuarding

 

Jak usunąć wirusa ze strony internetowej?

Usunięcie wirusów ze strony możesz zlecić specjaliście ale możesz również spróbować sam sobie z tym poradzić. Nie będzie to łatwe zadanie ale niewykluczone że może Ci się to udać. Od czego zacząć?

 1. Zmień hasła wszystkich użytkowników, kont ftp, baz danych, maili itd.
 2. Przywróć niezainfekowaną kopie zapasową strony jeśli ją posiadasz
 3. Jeżeli nie posiadasz kopii, spróbuj znaleźć na serwerze pliki z podejrzanymi nazwami
 4. Jeśli Twoja strona postawiona jest na Systemie Zarządzania Treścią (np. WordPress, Joomla, PrestaShop itd. ) wykonaj wszelkie aktualizacje wtyczek, motywów etc.
 5. Przejrzyj pliki swojego szablonu (w przypadku CMSów), zwróć też uwagę na pliki takie jak header.php oraz footer.php, porównaj oryginalne pliki CMSa z plikami na swoim serwerze
 6.  Przeglądnij bazę danych

Jeżeli nie jesteś w stanie sam poradzić sobie z usunięciem zagrożenia z serwera to poproś o pomoc specjalistę.

 

Jak zabezpieczyć się przed zainfekowaniem strony?

Po pierwsze musisz regularne wykonywać kopie zapasowe strony internetowej i pobierać ją z serwera na swój komputer lub ew. trzymać ją na osobnym serwerze.

Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili

 • Regularnie wykonywać wszystkie aktualizacje CMSów (WordPress, Joomla, PrestaShop, Drupal itd.) oraz zainstalowanych wtyczek.
 • Nie zapisywać haseł w przeglądarkach oraz programach FTP
 • Dbać o aktualizację oprogramowania antywirusowego na swoim komputerze
 • Nie instalować wtyczek oraz szablonów z niepewnego źródła
 • Możesz również zlecić specjaliście opiekę nad swoją stroną  (Polecam siebie 🙂 )

 

Skuteczne usuwanie wirusów ze stron internetowych

Jeśli nie udało Ci się samodzielnie usunąć wirusów ze strony internetowej bądź czujesz że nie jesteś w stanie sam tego zrobić, a może boisz się że tylko pogorszysz sprawę to mogę Ci w tym pomóc.

Oferuje pełną usługę kasowania wirusów, malware oraz innych infekcji stron. Po pozbyciu się zagrożenia szukam przyczyny ataku i ją eliminuję, następnie wprowadzam dodatkowe zabezpieczenia które ochronią Twoją stronę w przyszłości.

Zapraszam do kontaktu oraz darmowej wyceny usługi:

 

 

 


Tworzenie stron i sklepów www. Projektowanie aplikacji internetowych.

Mateusz Wtorek - Web Developer, Freelancer, Programista

Szukasz wykonawcy strony, sklepu lub aplikacji internetowej? A może masz już stronę i szukasz kogoś kto zajmie się rozbudową, modyfikacją lub jej opieką? Więcej informacji: www.mateuszwtorek.pl

Kontakt

720 765 110
kontakt@mateuszwtorek.pl